اخبار ملک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
اخبار ملک
قوانین مشاورین املاک, اخبار ملک

اخبار ملک : از قدیم بنگاه‌های معاملات ملکی نقشی مهم در زنجیره خرید و فروش املاک داشته اند؛ مردم هم باتوجه به عرفی که از قدیم بوده است، سرنوشت خرید و فروش اموالشان را به مشاورین املاک می‌سپارند که به واسطه همان ملک، بتوانند خانه یا آپارتمانی خریداری کنند، بفروشند، یا اجاره بدهند یا اجاره کنند اما مشاور املاک باید قوانین مشاورین املاک را بدانند تا بتوانند این وظیفه را به اتمام برسانند.

قوانین مشاورین املاک

دلال باعث اعتبار معامله نمیشود

اخبار ملک : اگر در معامله‌ای که مشاوراملاک واسطه انجام آن است و یکی از طرفین معامله به تعهداتش عمل نکرد، به طور مثال، خریدار، ثمن معامله را پرداخت نکرد یا فروشنده، سند خانه را منتقل نکرد، مسئولیت این مشکل، متوجه دلال یا مشاور املاک نخواهد بود.

در حقیقت، مشاورین املاک دلیل اعتبار معامله نیستند و طرفین، خودشان باید اعتبار طرف مقابل خود را در معامله بسنجند و براساس آن، شرایطی معین کنند تا در صورت نقض معامله و ایجاد هرگونه تخلف از طرفین معامله، با استناد به قوانین مشاورین املاک، طرف مقابل بتواند از طریق قانون اقدام کند.

درحقیقت، بسیاری از افراد، در زمان انجام معاملات، به دلال‌ یا مشاورین املاک اعتماد می‌کنند اما واقعیت اینه که معمولا این افراد از نظر علمی و فنی، تخصص‌ حقوقی لازم را ندارند. البته اتحادیه‌ املاک کشور، قراردادهای چاپی را در قالب فرم‌های چاپی منتشر کرده و در برخی موارد اصلی، معاملات را به شکل پیش‌فرض در نظر دارد که افراد، در حین انجام معامله، با مشکل مواجه نگردند.

صاحبان دفاتر مشاور املاک، براساس قوانین مشاورین املاک در رابطه با مسائلی همچون گران بودن، ارزان بودن، کیفیت، پرداخت ثمن یا اجرای تعهدات و نیز داشتن یا نداشتن اصالت سند، هیچ مسئولیتی ندارند، البته طبق قوانین مشاورین املاک، امضای طرفین بایستی در حضور مشاور املاک انجام گردد و هویت امضاکننده احراز شود.

بیشتر بخوانید:چگونه یک مشاور املاک موفق باشیم

معاونت در کلاهبرداری طرفین

هم‌اکنون برای کل املاک معامله شده در کشور، کدهای رهگیری ثبت می گردد تاکه یک ملک را دو بار معامله نکنند. این کد رهگیری، مطمئنا در سامانه سراسری مسکن کشور ثبت می گردد و اگر شخصی برای بار دوم، بخواهد ملک خود را معامله کند، سامانه معامله را تایید نمی‌کند و مسلما خریدار متوجه غیرقانونی بودن معامله می شود. طبق اطلاعات اخبار ملک کد پستی ملک، شناسنامه معامله انجام شده محسوب می شود که با همان کد می شود پی برد که این ملک، ازقبل معامله شده یا نشده.

ولی برخی مشاورین املاک، با ثبت کدپستی ملک دیگر در زمان انجام معامله خریدار را فریب می دهند که متوجه نشود این ملک برای بار دوم فروخته می شود و اینچنین قانون را دور می زنند. و این در حالی است که اگر خریدار، در معامله انجام شده متضرر شود، طبق قوانین مشاورین املاک ,مشاور املاک مزبور را باید به عنوان شراکت در کلاهبرداری با فروش مال غیر، تحت تعقیب قرار داد چون با اقدام خود، موجب تسهیل کار فروشنده شده است. بنابراین مشاورین املاک باید به عواقب اقدامات خود توجه کنند تا گرفتار نگردند.

قوانین مشاورین املاک, اخبار ملک

قوانین مشاورین املاک

 جعل اسناد و خیانت در امانت مشاور املاک

اخبار ملک : طبق تجربیات، خیانت در امانت مشاور املاک جرمی نیست که به بتواند به طور مستقیم از جانب مشاورین املاک صورت گیرد، جز اینکه یا هردوطرف یا یکی از آن ها، سند، پول، چک یا اسناد تجاری خود را نزد مشاورین املاک بسپارند، که آن را تحویل طرف دیگر معامله دهد یا به ادارات دولتی ارائه دهد. اما وقتی این کار انجام نشود و در عوض، اسناد و امواله در دسترس مشاور املاک مورد سوءاستفاده قرار گیرد، به عنوان مثال، مشاور املاک آنها را تصاحب نماید یا به مصرف دیگری برساند، طبق قوانین مشاورین املاک این عمل را خیانت در امانت می دانند.

از جمله مواردی که جعل آن ها توسط دلال املاک انجام می شود شامل: قولنامه، مبایعه‌نامه، اجاره‌نامه و مشارکت‌نامه است که مشاورین املاک، واسطه تنظیم آنها می‌شود.

بعد از امضای هریک از طرفین معامله، مشاورین املاک به هیچ عنوان حق دست بردن در نسخه‌های قرارداد را ندارند، همچنین نمی توانند آنها را مخدوش نمایند، یا زیر برخی عبارات یا روی آنها، خط بکشند، مطلبی به قرارداد اضافه کنند، یا که در حاشیه ی قرارد داد یا زیر آن جملاتی بنویسند؛ مگر اینکه با اطلاع و حضور هر دو طرف معامله باشد.

در کل طبق قوانین مشاورین املاک, دلالان به هیچ عنوان حق ندارند بدون حضور و توافق طرفین معامله، در قرارداد دست ببرند. اقدام به این موارد، جعل است و علاوه بر جنبه کیفری که دارد، مشاور مذبور مسئول جبران خسارات وارد شده است.

شرایطی که مشاورین املاک مستحق دریافت اجرت می باشند؟

قوانین مشاورین املاک تاکید می کند که، دلالان وقتی می‌توانند اجرتی را بابت انجام معامله دریافت کنند، که معامله با وساطت مشاور انجام شده باشد. هرچند در رابطه با اینکه چه زمانی می توان گفت معامله انجام شده است اختلاف نظر وجود دارد.

یکی از وظایف اصلی مشاورین املاک، تنظیم صحیح مبایعه‌نامه است ولی از دیدگاه طرفین معامله و مشتری، زمانی که سند رسمی، ثبت شود، معامله را تمام‌شده تلقی میکنند. اما برخی دیگر  اعتقاد دارند که اگر، معامله هم تمام نشده باشد ولی دلال یا مشاور املاک، باید به اندازه نقشی که در معامله داشته، مستحق دریافت اجرت باشد و نمی‌توانیم بگوییم به دلیل منتقل نشدن رسمی سند ملک، اجرتی به او تعلق نمی گیرد.

اگر حتی معامله ای به دلایل مختلفی فسخ یا منفسخ یا اقاله گردد، این موضوع دلیل نمی‌شود که حق‌الزحمه مشاور یا دلال را نادیده بگیرند یا اجرتی که پرداخت شده، از او مسترد شود. البته مشروط به اینکه دلیل فسخ معامله، عملکرد دلال نبوده باشد. در غیر این صورت، او مستحق حق دلالی یا اجرت نخواهد شد.

قانونا پرداخت حق دلالی، بر عهده شخصی است که ماموریت خرید و فروش ملک را به دلال محول نموده است، مگر اینکه خود دلال شرط یا توافق کند که پرداخت اجرت یا حق‌الزحمه بر عهده ی طرف مقابل یا طرفین معامله باشد. اما اگر توافقی در این مورد صورت نگرفته باشد، پرداخت اجرت وظیفه شخصی است که به دلال معامله، ماموریت خرید و فروش را داده است.

قوانین مشاورین املاک, اخبار ملک

مشاورین املاک

ماموریت خرید به دلال از شهر یا کشور دیگر

اخبار ملک : گاهی نیز شخصی ساکن شهر یا کشوری دیگر است، که به دلال ماموریت می‌دهد ملک خود را با مشخصات معینی برایش خریداری یا ملکش را بفروشد یا معامله های دیگری را برایش انجام دهد. در چنین شرایطی دلال، به ضرر صاحب اصلی که اعتماد کرده از اعتمادش سوء استفاده کرده و با طرف مقابل در معامله تبانی می کنند. به عنوان مثال، مشاور املاک مذبور، ملک سفارش‌شده شخص را به قیمت واقعی می فروشد ولی وانمود می کند که به قیمت ارزانتری، این معامله صورت گرفته است.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز گوگل استسیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.

Iبا این شرایط موافقید.