اخبار ملک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
اخبار ملک

اخبار ملک : با فراموش شدن قراردادهای املاک دست نویس اکثر مشتری ها پیگیر روش ثبت کد رهگیری املاک شده اند.چرا که می دانند بدون داشتن کدرهگیری اطمینانی به خرید یا فروش خود نمی توانند داشته باشند. هر چند هنوزهم، بعضی از افراد و مشاورین املاک از همان روش قدیمی در انجام معاملات خود استفاده می‌کنند.

🕛مدت زمان مطالعه: ۳دقیقه
اما گروه نویسندگان اخبار ملک به شما پیشنهاد می کند حتما پیگیری و دریافت کدرهگیری املاک را اولویت اول در خرید خود قرار دهید. جهت آشنایی با روش ثبت کد رهگیری املاک و مشاهده نمونه کدرهگیری املاک با نویسندگان اخبار ملک همراه باشید.

بیشتر بخوانید:نکاتی مهم در تشخیص مشاورین املاک مجاز کشور

شماره یا کد رهگیری املاک چیست؟

از سال ۸۷، دولت جمهوری اسلامی ایران جهت کسب آمار دقیق در زمینه ی خرید و فروش مسکن، اعلام کرد کل معاملات و خرید و فروش ملک بایستی به صورت هوشمند در سامانه ثبت معاملات مسکن ایران ثبت شود، در غیر اینصورت معامله های به صورت دست نویس فاقد اعتبار خواهند بود.

از همان موقع تاکنون همه معامله کنندگان با ارائه ی مدارک به مشاورین املاک مجاز، مشخصات مسکن خود را به صورت الکترونیکی در «سامانه‌ ثبت معاملات املاک کشور» به ثبت می رسانند.

این کد رهگیری املاک در قسمت چپ برگه چهارم مبایعه نامه درج شده است.

روش ثبت کدرهگیری املاک, نویسندگان اخبار ملک

کدرهگیری املاک

دلایل دریافت کد رهگیری املاک

تضمین امنیت: یکی از اهداف صدور کدرهگیری، جلوگیری از کلاهبرداری در بازار املاک و مستغلات است که موجب تضمین صددرصدی امنیت حقوقی معاملات مسکن می شود. ثبت مبایعه نامه، در سامانه اصلی ثبت معاملات املاک و صدور کد رهگیری می تواند، مانعی در برابر فروش مجدد ملک توسط فروشنده شود.

جلوگیری از جعل مدارک : کد رهگیری املاک اصلی، دارای بارکدی دو بعدی و حک شده در بخش بالایی قرارداد است که در این بارکد همه مشخصات ملک و خریدار ذخیره شده است.که این مشخصه باعث میشود احتمال جعل و مخدوش کردن مبایعه نامه به صفر برسد.

شفاف سازی اطلاعات معاملات: یکی دیگر از ویژگی های مهم قراردادهای با کد رهگیری این است که، شفاف سازی اطلاعات معاملات مسکن از جمله؛ خرید و فروش، رهن یا اجاره، جلوگیری از فروش مجدد املاک فروخته شده وحتی رکود و رونق بازار مسکن است.

 امکان پیگیری در مراجع قضایی: قراردادی که با کد رهگیری ثبت شود، در مراجع قضایی اعتبار بیشتری دارد و به همین جهت به راحتی می‌توانید نسبت به حقوق خود، که ضایع شده اقدام نمایید.

 امکان استعلام قراردادها: با اعطای کد رهگیری املاک به طرفین قرارداد، این امکان وجود دارد که افراد را با وارد کردن کد ملی و کد رهگیری خود در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور، می توانند از مجاز بودن قراردادشان اطمینان حاصل نمایند.

مشخصات کد رهگیری املاک

همانطور که گروه نویسندگان اخبار ملک در بالا اشاره کرد، کد رهگیری املاک باید در سمت چپ برگه‌ ی چهارم مبایعه نامه و به صورت 13 رقمی درج شده باشد. همچنین در صورت صحت اطلاعات تماس، این کد بایستی از طریق پیام کوتاه برای فروشنده و خریدار ارسال گردد.

شما می توانید نمونه کد رهگیری املاک یک معامله را در شکل زیر ببینید:

تصویری از نمونه کد رهگیری املاک

روش ثبت کدرهگیری املاک, نویسندگان اخبار ملک

نمونه کد رهگیری املاک

روش ثبت کد رهگیری املاک توسط مشاورین املاک

اگر مشاور املاک هستید و به دنبال آموزش ثبت کد رهگیری املاک برای مشتریانتان هستید، ادامه مطلب را مطالعه کنید:

اولین اقدام این است که، شما به عنوان یکی از مشاورین املاک مجاز، باید در سامانه‌ ی ثبت معاملات املاک کشور ثبت نام نمایید:

پس از انجام فرایند ثبت نام که با موفقیت انجام شد، پس از وارد کردن اطلاعات وارد سامانه، ثبت کد رهگیری املاک انجام می‌شود.

دریافت کد رهگیری از طریق پیامک

اخبار ملک : در صورتی که تمایل داشتید پس از انجام معامله کد رهگیری املاک از طریق پیامک برایتان ارسال شود و آن را تحویل بگیرید، اول باید درسامانه ی پیام کوتاه با ارسال عدد 1 به شماره 11020300 ثبت نام کنید.

نکته : ضروری است که شماره همراهی که در سامانه ثبت می کنید، با شماره همراه واقعیتان یکی باشد چرا که ثبت شماره‌ ی اشتباه و ناموجود برای افراد تخلف محسوب می شود.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز گوگل استسیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.

Iبا این شرایط موافقید.