اخبار ملک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
اخبار ملک

تفاوت مبایعه نامه و قولنامه یکی از سوالات پرتکرار خریدار، فروشنده و گاهی مشاور املاک بوده است. هردو این اسناد یعنی قولنامه و مبایعه‌ نامه از جمله قراردادهایی هستند که در ثبت معامله یا خرید و فروش املاک از آن‌ها استفاده می‌کنند. البته این را باید در نظر داشت که هردو این قراردادها با یکدیگر تفاوت دارند اخبار مسکن به شما در آشنا شدن با وجه تمایز و تفاوت مبایعه نامه و قولنامه به شما کمک می کند.

مبایعه نامه چیست ؟

🕛مدت زمان مطالعه: ۵دقیقه
قبل از آشنا شدن با تفاوت مبایعه نامه و قولنامه بهتر است، در مورد مبایعه نامه و قرارداد اطلاع کسب کنید. مبایعه نامه، درواقع همان قرارداد خرید و فروش است که، معمولا به صورت قراردادی مکتوب بین فروشنده و خریدار نوشته می‌شود.اصطلاحا، به مبایعه نامه بیع نامه نیز می گویند که از نظر مفهومی هیچ تفاوتی با مبایعه‌نامه ندارد. بنابراین اگر در زمان تنظیم قرارداد، مواردی که در زیر اشاره شده است تحقق یابد و مکتوب شوند، مبایعه نامه یا قرارداد خرید و فروش نوشته و ایجاد می شود.

_ دو طرف معامله، قصد خرید و فروش ملک را داشته باشند.

_ ملک مورد معامله مشخص و معلوم شده باشد.

_ ثمن یا هزینه مورد معامله معین شده باشد.

_ در رابطه با نحوه پرداخت پول, تحویل مبیع و سایرشرایط، توافقات لازم انجام شده باشد.

_ بخشی از پول یا ثمن و یا قسمتی از مبیع ارائه شده باشد.

بیشتر بخوانید:مراحل ثبت تیکت برای قرارداد ملکی در تیکت ملک

قولنامه چیست؟

برخی اوقات افراد قصد خرید و فروش ملکی را دارند، ولی مقدمات و شرایط آن فراهم نیست، به طور مثال خریدار پول کافی را ندارد و یا فروشنده ابتدا باید مفاصا (تصفیه) ملک از جمله، حسابهای شهرداری و دارائی و غیره را تصفیه نماید. در این صورت طرفین، می توانند قراردادی عادی تنظیم کنند و در آن متعهد گردند که هردوطرف در زمان و مکانی مشخص، مثلا در دفتر اسناد رسمی حضور داشته باشند و با شرایطی که در قرارداد تعیین شده معامله را اجرا کنند. به این قراردادهای از قبل تنظیم شده قولنامه می گویند.

تفاوت مبایعه نامه و قولنامه, اخبار مسکن

مبایعه نامه

تفاوت مبایعه نامه و قولنامه املاک در چیست؟

در اینجا تفاوت مبایعه نامه و قولنامه در این است که، مبایعه نامه همچون سایر قرارداد‌های یک معامله، برای اجرای تعهد یا عمل تنظیم می شود، این نوع قرارداد، در دادگاه ها معتبر است و بایستی نسبت به اجرای آن متعهد باشد و باوجود آن، برای طرفین معامله، فردی که موجب نقض تعهد و عدم انجام اعمال متعهد به آن شود، می توانند الزام به انجام تعهد طرف مقابل را از دادگاه درخواست نماید.

به طور مثال، اگر فروشنده نسبت به حضور خود در دفتر اسناد رسمی و انجام عملیات انتقال رسمی ملک برای خریدار خودداری کند و یا خریدار نسبت به پرداخت کل مبلغ معامله خودداری نماید، در آن‌ صورت افراد می‌توانند، در دادگاه درخواست اجبار فرد مقابل برای انجام تعهد کند. بنابراین مبایعه نامه، قراردادی است که طی آن معامله انجام می شود یا به عبارت دیگر، مطابق قولنامه ملک به فرد دیگر فروخته می‌شود. بنابراین در رابطه باتفاوت مبایعه نامه و قولنامه، باید گفت، در قولنامه هر گاه هر دو طرف معامله قصد انجام، یا شرایط انجام معامله را در همان لحظه نداشته باشند و تنها قول انجام معامله در آینده را به یکدیگر بدهند، می توانند بدون اینکه در همان زمان قصد انجام معامله‌ را داشته باشند قولنامه بنویسند. بنابراین این توافق نامه کتبی به نام قولنامه، باعث داشتن حق تملک نخواهد شد و فقط موجب تعهد افراد می شود.

فروشنده

اخبار مسکن : معمولا عمده نگرانی فروشنده این است که، آیا می تواند کل ثمن خود را دریافت کند؟ بنابراین، باید در این حالت فروشنده سعی کند حداقل سه چهارم ثمن را قبل از تاریخ دفترخانه دریافت کند و می تواند این مبلغ را در قالب چند فقره چک دریافت کند و البته این نکته را  باید در نظر بگیرد که، مقدار باقی مانده ثمن را در دفترخانه و در زمان تنظیم سند رسمی دریافت کنید درغیر اینصورت این امکان وجود دارد که پس از تنظیم سند رسمی خریدار بدقولی کند.

همچنین اگر پرداخت ثمن به فروشنده در قالب چند فقره چک بود، می‌توانید مشخصات چک یا سفته را دقیق در مبایعه نامه قید کنید که اگر چک‌ها برگشت خورد، فروشنده این حق را دارد که معامله را فسخ کند.

خریدار

خریدار می تواند از فروشنده به عنوان تضمین مدارکی را دریافت کند، تا مطمئن گردد فروشنده در موعد مقرر و زمان تنظیم سند رسمی در دفترخانه حضور یابد، برای این منظور برای ضمانت حضور فروشنده، وجه التزام در مبایعه نامه مقرر می‌شود که اگر در تاریخ گفته شده فروشنده در دفتر ثبت سند حاضر نشد، باید فلان مبلغ را به عنوان وجه التزام بپردازد.

اخبار مسکن: همچنین خریدار برای کسب اطمینان، از اینکه فروشنده یک ملک دیگر را به او منتقل نکرده باشد، می تواند در بیع‌نامه این مورد را قید نماید که در صورت مستحق‌الغیر بودن ملک، خریدار حق فسخ معامله را خواهد داشت.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز گوگل استسیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.

Iبا این شرایط موافقید.