اخبار ملک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
اخبار ملک

با نزدیک شدن به فصل جابه جایی خونه برای مستأجران، اخبار مسکن ایران در نظر داره نکاتی مهم در رابطه با تشخیص مشاورین املاک مجاز در کشور را بهتون یادآوری کنه. همانطور که میدونید با رسیدن فصل بهار و تابستان جستجوی خانواده ها در پی یافتن خونه مناسب هم بیشتر میشه.

🕛مدت زمان مطالعه: ۵دقیقه
واقعا پیداکردن خونه مطابق معیارهای شخص کار خیلی سختی محسوب میشه. که اگه افراد نااگاه باشند, با درگیر شدن با یک بنگاه معاملات املاکی غیر مجاز تبدیل به یک کابوس میشه. در این میان، با کسب اطلاعات بیشتر از قوانین معاملات و اجرای الزاماتی که باید توسط مشاوران املاک انجام بشه تا حدود زیادی میتونه مانع ضرر و زیان مستأجر و موجر بشه.

بیشتر بخوانید:بهترین زمان خرید ملک در بازار املاک و مستغلات ترکیه

چگونه  می توان مشاورین املاک مجاز را شناخت؟

نکته اول اینه که سعی کنید قراردادهای خودتون را داخل دفاتر مشاور املاکی که تازه تأسیس شده ننویسید. مشاوران املاک تازه کار حتی اگه کلاهبردار هم نباشند، بازهم تجربه‌ی کافی برای ثبت قرارداد را ندارند. و امکان داره که قراردادها به گونه‌ای انجام بشه که بعداً مشکلاتی به همراه داشته باشه.

دومین مورد اینه که باید از داشتن جواز کسب معتبر دفتر مشاور املاک مطمئن بشید و در طی فرایند معامله بابت هر سند یا وجهی که پرداخت می کنید, حالا به هر صورتی باید حتما رسید کتبی ازش بگیرید. همه ی دفاتر مشاورین املاک مجاز و معتبر باید  معاملات مسکنی را که در دفتر می نویسند را در سامانه‌ی سراسری مسکن کشور ثبت کنند که در ازای ثبت, کد رهگیری معامله را دریافت کنند.

مشاورین املاک مجاز, اخبار مسکن ایران

مشاورین املاک مجاز

ثبت معامله در سامانه سراسری مسکن کشور

این نکته را بایستی مد نظر داشته باشید که پس از ثبت معامله در دفاتر مشاورین املاک مجاز، کد رهگیری دریافت بشه. با توجه به مصوبه ای که در سال ۱۳۸۷ توسط هیئت دولت، معین شد همه مشاورین املاک کشور که عضو اتحادیه هستند، باید همه معاملات ملکی و نقل و انتقالاتی که در دفتر  خود نوشته اند را وارد سامانه ی سراسری ثبت معاملات مسکن کنند و کدرهگیری دریافت شده را به مشتری بدهند.

حالا براتون سوال میشه که این کار چه فایده ای داره و اصلا چرا باید انجام بشه؟! زمانی که معامله‌ ی شما داخل این سامانه ثبت ‌میشه، در سراسر کشور کل مشاورین املاک مجاز مطلع میشن و اطلاع پیدا می کنند که چنین مسکنی مورد معامله قرار گرفته؛ در نتیجه مالک دیگه نمیتونه کلاه‌برداری کنه و به سرش بزنه که ملک خودش را به چند نفر بفروشه یا اجاره بده، معضلی که در قدیم خیلی ها چوبشا خوردند. این سامانه ی هوشیار به مشاوران مسکن هشدار میده که این ملک قبلا فروخته یا اجاره داده شده.

بنابراین به راحتی می‌تونید متوجه بشید که چرا باید به دفاتر مشاورین املاک مجاز مراجعه کنید. خرید خانه یک خرید بزرگ در زندگیه هر فردی هست پس این نکته را به یاد داشته باشید که هزینه ای که بابت کمیسیون پرداخت می کنید ارزشش را داره.

مشاورین املاک مورد اعتماد را چطور بشناسیم؟

اطمینان از پروانه کسب مشاور املاک:

این نکته را بدونید که جواز کسب مشاورین املاک به منزله اعتماد صد در صدی به آن بنگاه یا مشاور نیست. هرچند نیروی انتظامی و اتحادیه های مربوط به این صنف همه کارها و پیگیری های لازم را انجام می دهند تا که مانع فعالیت چنین بنگاه‌های غیرمجازی شوند، ولی بهتر اینه که خود مشتری هم در زمان معامله نسبت به اعتبار بنگاه املاک کنجکاو بشه و تا اطمینان کامل کسب نکرده قراردادی را انجام نده یا وجهی را پرداخت نکنه.

اولین قدم جهت کسب اطمینان از مجاز بودن مشاورین املاک مجاز، پروانه کسب بنگاهه. فردی که قصد داره پروانه ی کسب از اتحادیه مشاوران املاک را دریافت کنه، باید قبل از هر چیزی گواهی عدم اعتیاد و حتما عدم سوء پیشینه را به اماکن تحویل بده و بعدا در صورت صلاحیت می‌تونه در دوره‌های آموزشی که اتحادیه برگزار می کنه ثبت‌نام کنه. بعد از طی کردن آموزش کلاس‌ها و کسب گواهی قبولی از طرف اتحادیه ی املاک، پروانه ی کسب برای فرد صادر میشه که این مدرک دال بر فعالیت شخص به عنوان یکی از مشاورین املاک مجاز است.

دریافت کد رهگیری بعد از ثبت معامله توسط مشاور:

دومین دلیلی که می تونید مطمئن بشید مشاور املاک مجاز هست اینه که مشاور املاک بعد از ثبت قرارداد به شما یه کدرهگیری از طرف سامانه سراسری مسکن تحویل بده. ولی اگه احساس کردین که مشاور املاک برای تحویل این کدرهگیری به شما طفره میره یا دلایلی میاره که شما را منصرف کنه از این کار, مطمئن باشید که باید بهشون شک کنید. این در صورتیه که اگه یه بنگاه معاملاتی املاک, مجوز معتبر از مشاورین املاک مجاز را داشته باشه میتونه دسترسی کاملی به سیستم مرکزی ثبت معاملات داشته باشه و پس از دریافت کد رهگیری موظفه که این کد رهگیری را به مشتری تحویل بده.

روش های دیگر جهت اطمینان از مشاورین املاک مجاز

طبق اطلاعات اخبار مسکن ایران , اینکه چطور از صحت شماره ی ثبت واحد صنفی دفتر مشاوره املاک مطمئن شویم و بدونیم که این بنگاه در سامانه ی ثبت معاملات ثبت شده یا نه, را می تونیم از طریق این دو روش حلش کنیم:

روش اول مراجعه به سایت iranamlaak.ir است, که این سایت سامانه ی ثبت معاملات املاک کشور است. در این وب سایت شما می تونید براساس اسم استان و شهر خودتون فهرست مشاورین املاک مجاز را  که شماره های صنفی آن ها در این سامانه ثبت شده را ببینید. البته متاسفانه این روش یه مشکل داره و اینه که شما نمیتونید در سامانه براساس نام بنگاه یا صاحب جواز کسب جستجو کنید.

روش دوم که به نظرم ساده تر هست , اینه که به اتحادیه ی مشاورین املاک مجاز شهرتون مراجعه کنید. مراجعه ی شما می تونه حضوری باشه یا از طریق تلفن باشه که می تونید با دادن نام بنگاه یا شماره ی مالک جواز کسب از صحت جواز کسب دفتر مشاوره اطمینان یابید.

امیدوارم اخبار مسکن ایران تونسته باشه شما را در این فرایند مهم زندگی راهنمایی کرده باشه..بازهم به شما پیشنهاد میکنیم جهت جلوگیری از ضرر و زیان هنگفت حتما به مشاورین املاک مجاز مراجعه کنید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز گوگل استسیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.

Iبا این شرایط موافقید.