اخبار ملک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
اخبار ملک
لزوم اقدام فوری مجلس جدید جهت کنترل قیمت مسکن در گزارش اخبار ملک ایران

اخبار ملک ایران : افزایش بی سابقه قیمت مسکن و عدم کنترل قیمت مسکن طی سنوات اخیر و بالارفتن اولویت توجه به این بخش به عنوان نمونه ای از پیشران های اصلی اقتصاد کشور در شرایط رکود اقتصادی و تحریم، ضرورت توجه نمایندگان جدید مجلس را نسبت به این موضوع دو چندان کرده است.

به گزارش اخبار ملک ایران ، به زودی آغاز به کار مجلس شورای اسلامی با اعضای جدید انجام خواهد شد. نمایندگان جدید مجلس با همراه داشتن موجی از مطالبات عمومی رهسپار بهارستان می شوند و انتظار میرود در اندک زمانی یک سری اقدامات جدی به منظور بر طرف کردن چالش های عمده مردم در دستور کار قرار خواهند داد.

وجود نقدینگی سرگردان در هفته‌های گذشته در بازار خودرو مشهود شد اما با پیگیری ها و اقدامات صورت گرفته تا حدودی این التهابات در بازار کنترل شد. این درحالی می باشد که طی روزهای اخیر اعلام آمار میانگین تغییرات قیمت مسکن موجب شکل گیری ابهامات جدی در وضعیت بازار شده است.

طبق گزارش اخبار ملک ایران و همچنین بر اساس اعلام مرکز آمار ایران در زمستان گذشته میانگین قیمت مسکن بیشتر از 15 میلیون تومان درج شده بوده اما براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی میانگین قیمت هر متر مسکن در تهران با افزایش بیش از 17 میلیون تومان بوده است.

نقدینگی سرگردان در بورس و التهابات بازار مسکن

همچنین چندی قبل رئیس سازمان بهره وری در نشستی خبری اعلام کرده بود درصورتی که در فرایند تولید مسکن کشور چاره اندیشی اساسی صورت نپذیرد تا اواخر سال جاری و با ورود نقدینگی سرگردان در بازارهایی نظیر بورس شاهد موج جدیدی نسبت به التهابات بازار مسکن خواهیم بود.

بر این اساس این مورد ضروری است که نمایندگان مجلس یازدهم که به زودی کار خود را آغاز میکنند، به محض ورود توجه جدی نسبت به چالش مسکن در اقتصاد ایران داشته‌ باشند. از طرفی دیگر نیز توجه به این مورد ضروری است که میزان حاشیه نشینی در کشور رو به افزایش می باشد و تورم در بازار مسکن به شدت بر تورم کل اثر گذاری زیادی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: آمادگی بورس مسکن جهت ارائه در صحن دولت

اقدامات لازم در کنترل قیمت مسکن

طبق اطلاعات دریافت شده توسط اخبار ملک ایران : به تازگی سازمان برنامه و بودجه کشور هشدارهای لازم در مورد شدت گرفتن نرخ تورم در سال 99 را اعلام کرده بود و همچنین از بانک مرکزی درخواست نمود تا در دستور کار قرار دادن اقدامات لازم و هرچه سریعتر در زمینه مهار تورم و کنترل قیمت مسکن اقدام نماید.

این در حالی می باشد که معضل کاهش عرضه ناشی از کمبود تولید در بازار مسکن ایران امری غیر قابل چشم پوشی است که بر این اساس نگاه یک طرفه ای به مسأله تورم و نادیده گرفتن چالش رکود می‌تواند آسیب های مختص خود همچون افزایش نرخ بیکاری را داشته باشد.

در این راستا مجید شاکری کارشناس اقتصادی معتقد است، موضوع مسکن می تواند به عنوان یکی از پیشران های اصلی در اقتصاد باشد، نقش جدی را در کنترل انتظارات تورمی و حتی جهش تولید داشته باشد. درحال حاضر صادرات انواع تولیدات فولادی و معدنی با چالش مواجه شده است و این موضوع فرصتی قابل توجه به منظور تزریق این محصولات به بازار داخلی را فراهم کرده است که توزیع این نمونه محصولات از محل عرضه به شدت دچار مشکل شده است.

نهایتا ذکر این موضوع ضروری می باشد که نقش مجلس در تنظیم کنندگی فرآیند تولید و کنترل قیمت مسکن امری غیر قابل چشم پوشی است. نمایندگان مجلس در سال جاری به ویژه متخصصان حوزه اقتصادی در اولین وهله بایستی اقدامات لازمه و جدی را در کنترل قیمت مسکن در دستور کار دولت قرار دهند و از طرفی دیگر در این حوزه بایستی جهت افزایش تولید و ترغیب تولیدکنندگان طرح های لازم را پیگیری کنند.

انتهای خبر/
منبع: خبرگزاری تسنیم

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز گوگل استسیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.

Iبا این شرایط موافقید.