اخبار ملک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
اخبار ملک
احداث طرح پیش فروش مسکن متری با اوراق سلف موازی استاندارد در اخبار ملک ایران

 اخبار ملک ایران : معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران، خبر اجرایی شدن طرح پیش فروش متری مسکن از طریق اوراق سلف موازی استاندارد و با همکاری وزارت راه و شهرسازی را اعلام کرد.

به گزارش اخبار ملک ایران و به نقل از خبرگزاری مهر، علیرضا ناصرپور اعلام نمود: طرح پیش فروش مسکن متری در راستای جلسه‌ای که به تازگی در سازمان بورس و با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی، رئیس سازمان بورس اوراق بهادار و معاونان ایشان برگزار گردید، مورد طرح و بررسی قرار داده شد و اعلام گشت که این مکانیزم قادر است که در چارچوب ساختارهای بازار سرمایه و توسط قراردادهای سلف موازی استاندارد راه اندازی می شود.

او بیان کرد علاوه براین، طرح‌هایی نظیر فروش املاک و مستغلات در بازار فرعی بورس کالا، بازار تهاتری مصالح و املاک و نیز راه اندازی صندوق‌های املاک و مستغلات که در حال پیگیری است، اظهار کرد: در حوزه پیش فروش متری مسکن اوراق سلف موازی استاندارد به عنوان چارچوبی می باشد که در بازار سرمایه میشود برای آن پیاده سازی نماییم، زیرا تجربه خوبی از این حوزه داشته ایم و این طرح پیش فروش متری مسکن موجب اجرایی شدن بر مبنای این ابزار مالی می شود.

قابلیت فروش اوراق مسکن

بنابر اخبار ملک ایران , معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در رابطه با نحوه اجرایی شدن پیش فروش مسکن متری اعلام داشت: در این طرح همه مجموعه ها از جمله شرکت سازنده و انبوه ساز که در حال ساخت مسکن می باشند, با هدف تأمین مالی و حتی فروش ملک می توانند اقدام به انتشار اوراق سلف موازی استاندارد کنند.

از طرفی نیز این اوراق قابل تحویل در سررسید می باشند یعنی فرد قادر خواهد بود در زمان سررسید به ازای متراژهای مشخصی که تعیین شده است، اوراق را تأمین نموده و اقدام به تحویل واحد مسکونی کند؛ به طور مثال اگر بنابر این باشد که ۸۵ متر مسکن تحویل بگیرد باید به این تعداد متراژ، اوراق تأمین نماید و یا اینکه اوراق مورد نظر را، در سررسید با سود مشخصی تسویه نقدی کند.

ناصرپور اضافه نمود: علاوه بر این مورد می‌توان با ارائه دادن اوراق، اختیار خرید و فروش تبعی اوراق، ریسک ناشر و همچنین ریسک خریدار را مدیریت نمود بنابراین مجموعه اقداماتی که بر اوراق سلف موازی استاندارد پیاده سازی شده است، بر این اوراق نیز قابلیت اجرایی دارد.

امکان فروش اوراق مسکن در پیش فروش مسکن متری

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا به اثرات مفید اجرایی شدن این طرح پیش فروش مسکن متری با استفاده از اوراق سلف موازی استاندارد اشاره نمود و گفت: اگر برای طرح ارائه شده، اوراق سلف موازی بدون اختیار خرید تبعی درنظر گرفته شود، پوشش ریسک کردن را در اختیار خریدار اوراق می گذارد به این شکل که اگر خریدار قادر به خرید کل واحد به صورت یکجا نباشد، می‌تواند میزان متراژ مورد نظرش را بخرد و مابقی متراژ را به مرور خریداری کرده و اگر هم قادر به خرید کل متراژ باشد می‌تواند در سررسید، اوراق خود را در بازارمسکن به قیمت روز به فروش رساند و پولش را تحویل بگیرد. در این حالت هم اگر در این مدت افزایش قیمت صورت گرفته باشد، تاثیر آن بر روی این اوراق منعکس خواهد شد.

وی همچنین در رابطه با استانداردسازی متراژها توضیح داد و اظهار داشت : این طرح در پروژه‌های انبوه سازی اجرایی گشته و استاندارد سازی آنها بدین صورت می باشد که معمولاً یک متراژی را به عنوان پایه یک ساختمان در نظر می گیرند و سپس قیمت اوراق سلفی که منتشر شد، فروش بر مبنای واحد پایه بوده و در موعد سررسید کسی که بخواهد واحد دیگری را تعیین نماید، صرف و کسر میزان متراژ سایر واحدها بر اساس واحد پایه تعیین می‌شود و در نتیجه موضوع مربوطه قبل از انتشار در امیدنامه ذکر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: احداث مجدد ۱۰۰۰ واحد مسکونی برای کارکنان ارتش خوزستان

طرح جدید موجب خانه دار مردم می شود

طبق گفته ناصرپور یکی از اهداف مهم اجرایی شدن طرح پیش فروش مسکن متری این است که در شرایط تورم بتوان به خانه دار شدن مردم کمک کند، از طرفی دیگر نیز برای سازندگان انبوه مسکن روشی مناسب جهت تأمین مالی به شمار می‌رود.

وی با اشاره به فراهم شدن زیرساخت‌های اجرایی شدن فروش متری مسکن در بازار بورس کالای ایران، عنوان کرد: این طرح هیچ نیازی به تصویب در شورای عالی بورس ندارد چون با اوراق سلف موازی استاندارد در گذشته در شورای عالی بورس به تصویب خواهد رسید و می‌توان بر اساس طرح پیش فروش متری مسکن طرح جدید را راه اندازی کرد.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز گوگل استسیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.

Iبا این شرایط موافقید.