اخبار ملک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
اخبار ملک
احداث ۵۰۰ هزار واحد مسکونی ویژه کارگران و فرهنگیان شاغل و بازنشسته در اخبار مسکن فرهنگیان

براساس گزارش اخبار مسکن فرهنگیان ، وزیر راه و شهرسازی در رابطه با لازم الاجرا بودن مصوبه جدید ستاد ملی کرونا برای تمدید ۲ماهه قرارداد مستاجران تأکید کردند، و اظهار داشتند: از همه ی سازندگان حرفه‌ای و فعال با پروژه‌های تکمیلی و نیمه تمام واحد مسکونی درخواست می گردد که در طرح اقدام ملی مسکن مشارکت نمایند.

به گزارش اخبار ملک ، وزیر راه و شهرسازی، جناب «محمد اسلامی»، در یکی از برنامه های رادیویی اقتصاد در خصوص طرح ملی مسکن، و ایجاد برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی در راستای خانه‌دار شدن اقشار مختلف جامعه، بیان کردند: وزارت راه و شهرسازی نه تنها به تامین مسکن ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای دهک‌های ۴ تا ۷  اقدام کرده، بلکه در این مسیر چندین تفاهم‌نامه را برای جامعه فرهنگیان، کارگران و کارکنان نیروهای مسلح برنامه‌ریزی نموده است؛ که به طور کلی این تفاهم نامه در مجموع به ۵۰۰ هزار واحد مسکونی می رسد.

بیشتر بخوانید: آغاز مرحله اجرایی مسکن ملی فرهنگیان

۵۰۰ هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی مسکن

در ادامه گفتگو وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: در نظر دارند که تا ۵۰۰ هزار واحد مسکونی را ویژه اقشار هدف جامعه احداث شود، که هدف از این تفاهم نامه ها این است که جامعه شاغلان و بازنشسته فرهنگیان در تفاهم با وزارت آموزش پرورش، همچنین جامعه ی شاغلان و بازنشستگان کارگری کشور در تفاهم با وزارت کار، تعاون رفاه اجتماعی، و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را خانه‌دار کنند.

طبق اطلاعات اخبار مسکن فرهنگیان ، عضو کابینه دولت دوازدهم عنوان کرد مشخصه بارز طرح اقدام ملی مسکن، شناسایی دقیق جامعه نیازمند مسکن و همچنین ساخت پروژه های مسکن در اراضی و زمین هایی با زیرساخت مناسب می باشد. و در ادامه توضیح داد: زمین های مورد نظر برای طرح اقدام ملی مسکن اراضی های موجود در محدوده شهرها بوده و این اراضی از زیرساخت‌های لازم برخوردار هستند. همچنین سعی کرده ایم در طرح اقدام ملی به طور دقیق جامعه هدف را شناسایی کنیم و مطابق نیاز جامعه هدف، برنامه ریزی نماییم تا سرانجام پروژه هایی ایجاد نشوند که سازنده بسازد ولی متقاضی نداشته باشد.

تعداد متقاضیان واجد شرایط واحد مسکونی

اسلامی با اشاره نمودن به این موضوع که ثبت‌نام و درخواست طرح اقدام ملی مسکن در طی دو مرحله انجام گشته است، اعلام نمود: در مرحله اول ۲۳۰ هزار شهروند متقاضی ثبت نام کردند که از این بین ۱۳۰ هزار مورد، واجد شرایط طرح ملی مسکن تشخیص داده شدند. در عین حال که مردم در مرحله اول ثبت‌نام گله‌مند بودند از اینکه سایت ثبت‌نام طرح ملی مسکن زمان کمی فعال بوده برای ثبت نام و اکثر مردم این فرصت را از دست داده اند، درمرحله دوم این مشکل را برطرف نمودند و اشخاصی که متقاضی مسکن بودند قادر بودند، در زمان مقرر ثبت‌نام خود را انجام دهند تا به زودی غربالگری انجام شود. هدف اصلی از ثبت نام این بوده است که به میزانی که زمین در نظر داشتیم ثبت‌نام انجام شود.

وی همچنین یادآور شد: مراحل دوم ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن به دلیل بیماری شایع کرونا، به دو روش اینترنتی و پیامکی انجام شد. درحال حاضر تعداد ثبت‌نام شدگان در مرحله اول و دوم نیز با سامانه اینترنتی و سامانه پیامکی، به یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر رسیده است. در واقع می توان گفت متقاضیان واقعی مسکن فرصت کافی ثبت نام مسکن را داشته اند.

به گفته آقای اسلامی، طبق برآورد صورت گرفته در این فرایند, حدود ۸۰۰ هزار نفر شرایط دریافت مسکن ملی را دارند و این تعداد افراد متقاضی و واجد شرایط مهلت دریافت مسکن ملی در برنامه مورد نظر هستند.

طراحی و اجرا مسکن ملی بامشارکت بنیاد مسکن

اسلامی همچنین یادآور شد: برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن برای شهرهای مختلف، روش‌های متنوعی طراحی و ارائه شده است. برای دیگر اراضی، مساکن به صورت گروهی تحویل متقاضیان مسکن ملی می‌شود. این گروه از متقاضیان در واقع به سازمان‌های نظام مهندسی و همچنین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مرتبط هستند و در فعالیت هایی نظیر تهیه نقشه و فراهم نمودن مصالح آن ها را یاری می‌کنند. این رویه همانند طرح ها و برنامه‌ریزی‌هایی می باشد که در مناطق سیل‌زده و زلزله‌زده با مدیریت بنیاد مسکن انجام می گردد. این دسته از متقاضیان طی یکسال و یا حداکثر دو سال با نظارت و هدایت بنیاد مسکن اقدام به احداث واحد مسکونی خود می‌کنند.

وی گفت: بخش هایی از اقدامات ملی مسکن با محوریت و برنامه ریزی بنیاد مسکن در حال انجام می باشد که در برخی شهرها آغاز شده و ادامه خواهد یافت.

وزیر راه و شهرسازی به شیوه احداث مسکن ملی در شهرهای جدید اشاره کردند و گفتند: در شهرهای جدید طرح اقدام ملی مسکن، توسط پیمانکاران، سازندگان و همچنین شرکت‌هایی که اقدام به مشارکت با وزارت راه و شهرسازی نموده اند؛ ساخت پروژه‌ها و ایجاد توافق با سازندگان آغاز شده است و خود سازندگان هم روند کار را دنبال می‌کنند.

طبق گفته اسلامی نوع سوم از طرح اقدام ملی مسکن پروژه های مشارکتی می باشد که در ادامه عنوان کرد: نوع سوم از پروژه‌های مشارکتی ویژه اقشاری از جامعه است  که تمایل دارند واحدهای بزرگتری را برای خود داشته باشند. که در این راستا برای آنها قراردادهای مشارکتی در نظر گرفته شده است.

آغاز کلنگ زنی طرح اقدام ملی مسکن فرهنگیان

وزیر راه و شهرسازی بعد از اشاره به شروع کلنگ زنی طرح اقدام ملی مسکن برای فرهنگیان ، گفت: در هفته گذشته به منظور انجام تفاهم‌نامه با وزارت کل آموزش و پرورش، اقدام به آغاز فاز اول طرح, یعنی احداث و اجرای بیش از ۱۴ هزار واحد مسکونی ویژه فرهنگیان نموده اند. مدت زمان تفاهمنامه مشترک بین وزارت راه و شهرسازی با وزارت کل آموزش و پرورش در راستای احداث ۱۷۰ هزار واحد مسکونی دو سال می باشد که اسامی متقاضیان از سوی وزارت آموزش پرورش به وزارت راه اعلام گردیده شده است که از بین اسامی اعلام شده، حدودا ۷۵ هزار نفر متقاضی مسکن ملی واجد شرایط بودند.

وی خاطرنشان کرد: عواملی همچون جامعه هدف، ایجاد شرایط و فراهم نمودن تسهیلات بانکی به وسیله شورای پول و اعتبار به اجرای کامل این طرح اختصاص یافته است. امید است با ایجاد مجموعه ای از شرایطی که فراهم شده و مشارکت های مردمی، متقاضیان واقعی و وامد شرایط صاحب مسکن شوند و این دغدغه برطرف گردیده است.

لازم والاجرا شدن تمدید ۲ماهه قرارداد مستأجران

بنابر گزارشات اخبار مسکن فرهنگیان : آقای اسلامی در خصوص بازار مسکن در زمینه اجاره و مستاجران همچنین اعلام نمود: در هفته گذشته ستاد ملی تصویب کردند که مهلت اجاره مستاجرانی که اسفند و فروردین تمام شده است تمدید گردد و مدت زمان بسته بودن بنگاه‌های مشاوراملاک در دوران کرونا، به مدت زمان قرارداد مستاجران اضافه شود. بنابراین مصوبه مذکور ابلاغ گردیده و لازم‌الاجرا می باشد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین تصریح کرد: بنگاه‌های معاملاتی مسکن و  شوراهای حل اختلاف با توجه به مصوبه معضل کرونا در خصوص تمدید ۲ ماهه قرارداد مستاجران توجه و نسبت به اجرای حکم اقدام نمایند.

وی با تاکید بر اینکه مصوبات عنوان شده از طرف شورای ملی کرونا حکم قانونی دارد و لازم‌الاجراست، اظهار کرد: بایستی بنگاه‌های معاملاتی املاک و شوراهای حل اختلاف، مانع ایجاد اختلافات مردمی را شوند. از طرفی نیز از مالکان و مستاجران نیز خواهشمندیم که در شرایط شیوع بیماری کرونا بالاخص در تهران که آسیب‌پذیری بالاتر است با هم تفاهم داشته باشند که نیازی به اسباب‌کشی های مکرر نباشد و سعی شود قراردادها با تفاهم کامل تمدید گردد.

اخبار مسکن فرهنگیان: اسلامی در پایان یادآور شد: از همه سازندگان و افرادی که دارای واحدهای تمام شده و ناتمام هستند دعوت نموده ایم که به طرح اقدام ملی مسکن ملحق شوند و در ادامه واحدهای مسکن خود را تکمیل نمایند و سپس تحویل متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن دهند. برای این گروه از سازندگان پس از تحویل پروژه‌ها به متقاضیان در مراحل بعدی زمین هایی را به منظور ساخت واحد مسکونی جدیدتر تخصیص خواهد یافت.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز گوگل استسیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.

Iبا این شرایط موافقید.